God jul og godt nytt år!
Postet av Tistedalen FL den 22. Des 2024
Vi ønsker dere alle, medlemmer, brukere av våre anlegg, sponsorer, grunneiere og samarbeidspartnere av alle slag: God jul og godt nytt år!
Skigruppa: Juleavslutning på Ertehytta
Postet av Tistedalen FL den 16. Des 2024
I kveld, mandag 16. desember var det stor stemning på Ertehytta med den tradisjonelle og uhøytidelige Grøtstafetten. Stafetten ble etterfulgt av grøt med tilbehør, hvor de som fant mandel i grøten ble premiert som seg hør og bør. Premier ble det også til vinnerlaget som var nærmest idealtiden som var stipulert, og til alle de yngste som hadde tatt veien til Ertehytta denne kvelden. Julesanger ble framført av små og store, og sammen med Karsten på trekkspillet ble det skikkelig julestemning. En veldig hyggelig kveld på Ertehytta!
Se video: Facebook Tistedalen FL

Her er laget som kom nærmest idealtiden som var satt opp
Mayna og Liv Marit sørget for å servere grøt til forsamlingen
Her er en fin samling unge fra Skigruppa etter at grøten var fortært og premiene fordelt
Liv Marit har her nettopp sagt noen velfortjente ord til Trond og Agnes om jobben de gjør for de unge i skigruppa. Trond som er skigruppas leder informerte også om planene framover, både når det gjelder skirenn og andre aktiviteter som er på trappene
Velfortjente blomster til Karsten som alltid stiller opp med trekkspillet ved slike anledninger
Uten Mayna og Hans hadde det neppe vært noen Grøtstafett. Begge har i mange år stått bak dette tradisjonelle arrangementet
TFLs leder Kjell Bernstrøm hadde satt idealtiden på stafetten, og var fornøyd med at noen nesten traff den, men han var også fornøyd kvelden og oppslutningen
2025 er Friluftlivets år!
Postet av Tistedalen FL den 10. Des 2024
90 barn og mange voksne på Nissesøndag på Ertehytta
Postet av Tistedalen FL den 8. Des 2024
Se mer på: Facebook Barnas Turlag Tistedal Halden
Som tradisjonen er kommer nissen på besøk til Ertehytta en søndag før jul. Denne søndagen var i dag, 8. desember! Det var godt frammøte, som vanlig, av både små og store. Hardangernissen var på plass som vanlig, og det var også Karsten på trekkspillet!
Vi takker Gro Olsen og Kjersi Aasen for bildene!
Skogdrift i Ertemarka
Postet av Tistedalen FL den 5. Des 2024
Skogsdrift i Ertemarka🌲❄️ Melding fra Glommen Mjøsen Skog 👇
De neste ukene vil det foregå hogst i Ertemarka, i området sørvest for vannet Lille Erle. Du kan fortsatt bruke stiene i skogen, men husk å:
✔️ Holde trygg avstand til skogsmaskiner (90 meter).
✔️ Gi deg til kjenne.
🌍 Bærekraftig skogbruk:
Trærne vi hogger blir til byggematerialer, papir og mange andre nyttige produkter som samfunnet trenger. De lagrer karbon også etter hogst, og ny skog skal få vokse opp igjen.
⚠️ Tenk sikkerhet:
Tømmeret stables i tømmerlunner som kan være rasfarlige. Hverken disse eller tankene med drivstoff må klatres på. Hold avstand og gi deg til kjenne hvis du passerer når vi laster tømmer på tømmerbilen.
Vi i Glommen Mjøsen Skog utfører arbeidet på oppdrag fra grunneierne på Store Bjørnstad. Hogsten skjer så skånsomt som mulig, og hvis det blir dype kjørespor vil vi rette opp de etterpå. Vi er miljøsertifisert gjennom Norsk PEFC Skogstandard og følger strenge regler for å forvalte skogen på en bærekraftig måte.
Det er for tiden også enkelte andre skogsdrifter i Ertemarka, men disse er lenger unna de mest brukte stiene.
Har du spørsmål❓
Kontakt skogbruksleder Stein Aasgaard på tlf. 95 79 25 79.
Vi ønsker alle god tur i Ertemarka!🌲😊
2024-03-12 PRM Hogst i Ertemarka.pdf
Torsdag: Visekveld på Ertehytta med Vigdis Larsen
Postet av Tistedalen FL den 28. Nov 2024
Torsdag kveld var det igjen duket for Trivselskveld på Ertehytta. Denne gangen var det en av våre egne medlemmer, Vigdis Larsen, som stilte opp med gitar og sin flotte sangstemme. Hun hadde også laget en morsom quiz, med oppgaver relatert til TFL og til sangene hun serverte oss. En meget hyggelig kveld for oss som var tilstede. En stor takk til Vigdis som helt klart hadde fortjent flere tilhørere enn de snaut 20 som var tilstede denne kvelden. En stor takk også til Mayna og Hans som sto for servering og utlodning.
Torsdag 21. nov: Snøkanonene er i gang!
Postet av Tistedalen FL den 21. Nov 2024
I denne sesongen var det "Vår herre" som onsdag kom med den første snøen til Ertemarka, men i dag startet "Våre herrer" i TFL tre snøkanoner. Nå var ikke Adam lenge i Paradis, og skal vi tro Gislefoss og co kommer heller ikke vi til å være lenge der, for på søndag kommer mildværet igjen. Vi får håpe at noe av snøen vi produserer i disse dager overlever mildværet til neste kuldeperiode kommer.
Se video: Facebook Tistedalen FL
1 Kommentar
Skogsdrift og hogst i Ertemarka!
Postet av Tistedalen FL den 20. Nov 2024
De som ferdes i Ertemarka med utgangspunkt ved skianlegget, har nok lagt merke til at det felles trær i området. Elvia driver linjehogst som er markert med gult på kartet. Videre vil det senere bli hogst i et større område hvor det har vært en lang prosess og mye planlegging da grunneier ønsker å gjøre dette på en måte som hensyntar friluftslivet og alle som har glede av området. Området som grunneieren har planlagt en større skogsdrift er merket med blått. Oppstart planlegges om 2-3 uker og håpet er å bli ferdig til jul!
Treningssamling i skianlegget
Postet av Tistedalen FL den 3. Nov 2024
Her er gjengen samlet. Bak ser vi trenerne/lederne Liv Marit, Andreas, Trond og Agnes
Samtidig som Ertemarka rundt ble avviklet, var 11 unge skiløpere samlet i skianlegget. Her var det trening både inne og ute, og de var også med i Ertemarka rundt. Som avslutning av denne endags samlingen ble det servert pizza, og det var selvfølgelig populært. Vi tror at dette kunne friste til gjentagelse!
Her klargjøres det til en rulleski økt. Støvler skal snøres og rulleski skal festes forsvarlig
Trond og Agnes instruerer her tre av dagens utøvere
Pizza måltidet er i gang.....
Ertemarka rundt 2024
Postet av Tistedalen FL den 3. Nov 2024
I dag, søndag 3. november, ble den 52. utgaven av Ertemarka rundt arrangert. To løyper var klargjort, en rundt Lille Erte og en langs veien, hvor begge endte på Ertehytta. Det var seks poster med spørsmål til både små og store i begge løypene. I løypa rundt Lille Erte var det en grillplass hvor det var mulig å få pølse og en kopp kaffe, mens det på Ertehytta var "vanlig" servering i tillegg at utegrillen var i drift! Her sto også Turgruppa og Barnas Turlag klare til å ta i mot startkortene med svar på spørsmålene langs løypa, og delte også ut premier til ALLE de yngste! Det ble levert 131 kort med svar fra de voksne, og 72 kort fra barna. Vi har en mistanke om at ikke alle som gikk leverte kort, for med alle bilene på parkeringen og tilstrømmingen til hytta utover dagen, pluss tidligere erfaring, mener vi bestemt at det var flere enn 203 med i dagens Ertemarka rundt! Uansett var det en fin dag i marka! Samtidig med Ertemarka rundt hadde Skigruppa treningssamling i skianlegget, hvor 11 håpefulle var med. Mer om dette i egen omtale!
Her er spørsmålene fra i dag, riktig svar er uthevet:
Vinnerne av spørsmålene på kortet vil bli kontaktet!
1. Hva er Haldens høyeste punkt (i følge kartverket)?
A Høgestang B Bufarhaugen C Geiteryggen
2. Hvilket land i verden har høyest forventet levealder?
A Monaco B Sveits C Japan
3. Hvor langt er 1cm på kartet ute i naturen hvis målestokken er 1:25000?
A 2.5 meter B 25 meter C 250 meter
4. Hva het det første oljefeltet hvor det ble funnet olje på norsk sokkel?
A Balder B Troll C Ekofisk
5. Hvem er gjest nr.3 til å bli servert i Grevinnen og Hovmesteren?
A Mr. Pomeroy B Sir Toby C Admiral von Schneider
6. I hvilket land er Asjkhabad hovedstad?
A Aserbajdsjan B Kasakhstan C Turkmenistan
Astrid, Ann Kristin og Ove var klare ved parkeringsplassen for å ta i mot deltakerne
De yngste boltret seg i aktivitetsløypa ved Ertehytta
På grillplassen i løypa var mannskapene tidlig klare. Tor Arild, Viggo og Einar har her fått besøk av Tor Ivar, i rødt, som tar tar en kopp kaffe på sin vei til Ertehytta. Her er en "småkar" som kaster på blink
Plakater med spørsmål var plassert rundt i begge løypene
De små deltakerne hadde aktiviteter av ymse slag på Ertehytta Noe går og noen kommer. Dette er fra den siste posten på veien, rett før Ertehytta.
Noen ganger var det kø foran spørsmålene
Hyggelig "Uglekveld" på Ertehytta
Postet av Tistedalen FL den 31. Okt 2024
Torsdag kveld, 31. oktober, var det sesongens første Trivselkeveld på Ertehytta. Det var over 40 personer tilstede da KjelL Hagen hadde et meget interessant og lærerikt foredrag om sitt ugleprosjekt. Lars-Ole Aasgård styrte pc og prosjektor, og vi som var tilstede fikk en flott opplevelse gjennom fine bilder og mye ny informasjon om hva Kjell Hagen og hans medhjelpere driver med. Selvsagt var det kaffe, rundstykker og vafler, og selvfølgelig en utlodning. En hyggelig kveld på Ertehytta, hvor Mayna som vanlig var primus motor.
Kjell hadde mye å fortelle til en lydhør forsamling
Det var godt frammøte på Ertehytta denne kvelden
Lars-Ole styrte det tekniske med stø hånd
Lars-Ole og Kjell har all grunn til å være fornøyde etter denne hyggelige kvelden på Ertehytta
Informasjon: DNT og TFL med nye retningslinjer
Postet av Tistedalen FL den 28. Okt 2024
Tistedalen Friluftslag (TFL) har fremme av idrett og friluftsliv som sitt primære satsingsområde og nettopp dette er noe vi mener det er viktig å tydeliggjøre overfor våre medlemmer og publikum generelt.
Vi tilbyr i TFL et vidt spekter av aktiviteter med ulike formål, men en overordnet, felles målsetting for vår virksomhet er å gi alle mulighet til å utvikle seg både fysisk og psykisk.
Vi anerkjenner verdien av idrett og friluftsliv på flere nivåer: fysisk og psykisk helse, samt det sosiale fellesskapet som skapes gjennom utfoldelse i naturen. TFL har alltid hatt fokus på gleden ved friluftsliv.
I 1974, for 50 år siden, besluttet en gruppe medlemmer i TFL å arrangere en fottur i Ertemarka for befolkningen i Halden. Våren 1976 etablerte lagets styre en fast turkomité, og med dette ble turvirksomheten formalisert. En viktig milepæl for TFL inntraff i 1982, da vi inngikk en samarbeidsavtale med Den Norske Turistforening (DNT), et samarbeid som har vært nært og velfungerende i 42 år.
DNT-medlemmer i Halden og i Aremark blir automatisk medlemmer i TFL og får i kraft av dette medlemskapet tilgang til lagets aktiviteter og anlegg. Vi befinner oss imidlertid nå i en situasjon hvor DNT og TFL etablerer nye retningslinjer for organiseringen av samarbeidet. Denne jobben gjøres også blant annet på bakgrunn av krav til søknader til forskjellige tilskuddsordninger.
En utfordring vi i TFL i så henseende nå stilles overfor, er at Tistedalen Friluftslag er registrert under samme organisasjonsnummer både som idrettslag under Norges Idrettsforbund (NIF) og som medlemsforening under DNT. Dette betyr at TFL har ett styre som opererer på vegne av begge disse organisasjonene. Inntil helt nylig har denne organiseringen vært formålstjenlig og uproblematisk, men som følge av nye krav og retningslinjer som nevnt i det foregående, er vi nødt til å revurdere lagets organisatoriske tilknytning. Derfor jobber styret i TFL nå med flere alternative løsninger, og så snart løsningsalternativene er ferdig utredet, vil vi innkalle til et medlemsmøte der vi presenterer forslagene. Våre medlemmer vil da få mulighet til å komme med sine innspill.
Denne e-posten er kun en orientering om at det pågår et arbeid med nye retningslinjer for samarbeidet mellom TFL og DNT.
Med vennlig hilsen,
Kjell Bernstrøm
Leder
Tistedalen Friluftslag

Sesongavslutning for Halden Turorientering på Venås søndag 20. oktober.
Postet av Tistedalen FL den 21. Okt 2024
33 personer hadde tatt turen til Venås der søndagsvertskapet tok godt imot oss. Oppsummering av hva som var bra og andre utfordringer ble utvekslet. Stort sett enstemmig at dette er et flott tilbud der vi på de vanskeligste postene trenger både god kartkunnskap og bruk av kompass på de svarte postene. Som kjent er det gradering fra enkleste grønt-blått-rødt og svart.
Tur-O sesongen er fra april til 22.september. Hele 13 kart sprett utover i Halden distriktet med til sammen 101 poster var mulig å registrere for full poengpott. En stor takk til alle grunneiere som velvillig lar oss benytte deres skogs eiendommer.
Halden Turorientering består av et samarbeide mellom Gimle IF, Halden Skiklubb,
Idd Sportsklubb og Tistedalen Friluftslag.
Anne Julsrud Haugen har vært leder for gruppa på hele 8-10 personer. Hun viste til statistikk der totalt 280 personer hadde deltatt på Tur-o. 9535 postklipp, 97 voksne hadde tatt alle poster, 133 familie/barn. Flest besøk med 189 personer var på Festningen (grønn tur) og minst på Skolleborg i Vestfjella med 80 personer. Nytt av året: Hefte med alle kart innbundet i stedet for løse kart. Sparer oss for masse enkelt kopiering og sortering. Noe dyrere, men er også etter retningslinjer fra Norges Orienteringsforbund.
PREMIERING: Sponset av Kiwi Risum, Felleskjøpet, Båtholm og bokhandler Køhn. Gavekort fra Køhn a kr 250,- gikk til Birthe Fosse, Torfinn Kangas Dybvik, Trond Finseth, Ingebjørg Jullum, Lars Th.Larsen.
Felleskjøpet: Handlenett med diverse innhold til Tore Brække og raggsokker til Ragnar Fange. Fruktkurv fra Kiwi Risum gikk til Sven Erik Tønnesen.
Hovedpremie: Jostein Breilid vant Båtholms gavekort på kr 2000. Vi takker alle sponsorer for deres velvilje til å støtte Halden Turorientering.
ADELSKALENDER: Trygve Tveterås topper med gullmerke hele 27 sesonger. Hans Kurt Karlsen har 21. Han lager kartutsnitt og legger inn poster i data kart basen. Uten ham, ingen kart.
Marit og Knut Johnsen har 20 sesonger. Obs! Bruker ikke kompass, Marit har en god kartforståelse og ifølge Knut, gir seg ikke før alle poster er funnet. Tur-O spanderer gullplakett når 15 sesonger er oppnådd. Oppdatert adelskalender vil komme på hjemmesiden tur-o-halden.no
Takk for i år! Ny sesong - påske 2025.
Mange av årets turorienterere var samlet til sesongavslutning på Venås søndag
Stein Frellumstad og Karen Elisabeth Larsen som har 15 sesonger og oppnådd gullplakett.
Marit og Knut Johnsen. De har 20 sesonger med gull
Nedre Glomma DNT på tur i Ertemarka
Postet av Tistedalen FL den 17. Okt 2024
Nedre Glomma DNT hadde sin "spontane hverdagstur" i Ertemarka i går. Hele 38 glade turvandrere var med på en 10 km lang rundtur fra Ertehytta rundt Holvannet og tilbake via stien forbi Hagetjern. Her er gjengen foran hytta etter at turen var gjennomført. Det kom mange lovord om hytta, turterrenget og løypenettet vårt underveis på turen, så deltakerne var svært fornøyde både med været og turen.
Mvh
Jan-Erik
Vintersesongen nærmer seg...
Postet av Tistedalen FL den 15. Okt 2024
Se video på: https://www.facebook.com/Tistedalen-FL-342638479168514/
I dag ble snøkanonene i skianlegget testet og satt på plass der de skal produsere snø når kuldegradene kommer, og vannet fra Lille Erte er kaldt nok. I dag var det ni mann på "jobb", de fleste tok seg av snøkanonene med tilbehør, men noen slo gress og blåste rulleskiløypa ren for rusk og rask!
BLI MED PÅ TRILLETUR TIL ERTEHYTTA.
Postet av Tistedalen FL den 6. Okt 2024
Barnas Turlag arrangerer trilletur i Ertemarka, annenhver onsdag frem mot jul. Vi planlegger følgende turer i høst:
9.oktober
23.oktober
6. november
20. november
4. desember.
Vi går fra parkeringen på Ertemoen, ved Tistedalen skianlegg og følger veien inn til Ertehytta. Det er 2,5 km på grusvei. Hytta vil være åpen for oss, ta med matpakke, drikke kan kjøpes på hytta.
Vi møtes på parkeringen klokka 10.30.
Håper vi ses!
Kontaktperson: Gunhild Fosby, tlf 971 05 945 (send sms)
Følg oss på Facebook: Barnas Turlag Tistedalen eller se hjemmesiden www.tfl.no.
Tirsdag har blitt en fast dugnadsdag i TFL
Postet av Tistedalen FL den 1. Okt 2024
Det jobbes for laget uka rundt blant TFLs medlemmer og tillitsvalgte, men for løypegruppa og vedlikeholdsgruppa har tirsdag blitt en fast møtedag, i allefall for de som er pensjonister. I dag traff vi på denne gjengen i lysløypa hvor de ryddet unna kvist og kvast så de nye lysene i løypa virkelig vil komme til sin rett. Samtidig som denne gjengen holdt på i lysløypa var andre i aktivitet på Ertehytta og i skianlegget.
Fra venstre ser vi John, Egil, Morten, Jan Erik, Hans og Terje
Turer til Budalsvika i strålende høstvær.
Postet av Tistedalen FL den 30. Sep 2024
De to turene vi hadde tilbud om i dag samlet totalt 27 vandrere. I tillegg var det noen som syklet, noen gikk for seg selv og noen var på dugnad. Dette betyr ar det var 40 - 45 personer på tunet på Budalsvika i dag. Det er sjelden vi er samlet så mange der inne. Det var to fine turer dit inn, en krevende fra Neset og en middels krevende fra Råbocken. Bildene og bildetekstene forteller mer om hver enkelt tur og om samlingen på Budalsvika. Foto: Sissel Lund Stabekk, Astrid Watterdal og Ingrid Kristine Solheim.
· Sissel og Liv koser seg i solveggen
· Alle sitteplassene på tunet var opptatt i dag
· Et av tjerna som er med på å gjøre området vakkert
· Einar var både dugnadsleder og turleder denne helga
· Ole var sjef (med hjelp fra kjøkkenet) for blomkålsuppe med bacon. Det smakte fortreffelig
· Mange turmål å selge i når vi går fra Råbocken
· Gruppa som gikk fra Neset var på hele 17 personer, så det ble ei lang rekke
· Melllom Neset og Budalsvika var følget innom Petersborg, og grunneieren var med
· Gruppa som gikk fra Råbocken fotografert av Sissel Lund Stabekk
· En del av turfølget er kommet fram til Budalsvika
· Mange vakre tjern i Tresticklan nasjonalpark
https://www.facebook.com/Budalsvika-432957166776238/?epa=SEARCH_BOX
Nytt og bedre lys i vår lysløype!
Postet av Tistedalen FL den 26. Sep 2024
I disse dager er jobben ferdig med å skifte ut alle lampene i vår 7 km lange lysløype i Ertemarka. Det har blitt byttet ut ca. 190 gamle armaturer med moderne energibesparende ledlys. Rundt 80 stolper og alle gamle ledninger er tatt ned og byttet ut med nye. Det har vært en stor jobb, men nå er alt klart og inntil videre vil løypa lyse hver kveld fra mørkets frambrudd til kl. 22.
Slik ser de nye lampene ut, små men effektive
Dette lyset er ikke et nytt ledlys, men sola. MEN de nye lampene lyser også utrolig bra!
Her har vi fra venstre Kai og Asbjørn som har vært TFLs prosjektledere på denne jobben, mens Patrick, David og Oskar fra firmaet Electrix har utført jobben i marka på en glimrende og effektiv måte!
Litt diskusjon og planlegging må til....
Ny og gammel stolpe side om side.....
Her er det noen kilometer med gamle ledninger som er tatt ned
Som man ser på disse to bildene var det nok på tide å få byttet ut både stolper og armaturer
Her har vi Patrick fra Electrix og Asbjørn fra TFL i en faglig samtale..... Maskiner måtte til da stolpene skulle byttes
Her har vi Svein, Jan Gunnar, Karsten og Trond i ferd med å demontere armaturer vi har hatt i reserve, utstyr som ikke lenger kan brukes. Asbjørn følger med på at alt går etter planen. Alle disse er fra TFLs vedlikeholds gruppe.
Solveig, til høyre, som her mottar en premie fra Mayna på gårsdagens Ertetrimavslutning, er TFLs økonomiansvarlig og har "sopet" markedet for penger til prosjektet med lysløpa. Solveig har gjort en kjempejobb rundt dette!
Det går an for medlemmer og andre og "kjøpe" en stolpe. Her viser lagets sekretær Hege "sin" stolpe. Vi kommer tilbake til dette litt senere med mer informasjon!
Ertetrimmen: Sesong nummer 40 ble avsluttet onsdag kveld!
Postet av Tistedalen FL den 25. Sep 2024
Årets sesong av Ertetrimmen ble avsluttet i Tistedalen Skianlegg onsdag kveld, 25. september! Siste kvelden var det 30 deltakere, noe som er nær gjennomsnittet pr. gang denne sesongen. Litt skuffende etter et par oppløftene sesonger etter at pandemien var over. Totalt har det vært med 99 forskjellige små og store i årets trim. Etter dagens økt var det pølser og vafler med tilbehør til alle. Det ble trukket ut premier og de fleste som var tilstede fikk nok et eller annet, for vi tror at det var flere premier enn deltakere i kveld. En hyggelig kveld for alle, og vi må få takke alle tidtakere og kioskvakter for jobben de har utført gjennom sesongen, alle deltakerne, og ikke minst en stort takk til Mayna som har dratt i trådene så det hele kan la seg gjøre og arrangere! Til slutt må vi få takke Sparebank 1 Østfold/Akrshus som har vært sponsor for Ertetrimmen siden 1993!
Her har startskuddet gått i årets siste utgave av Ertetrimmen
Det regner ikke i treningsrommet under premieutdelingen, men Mayna viser fram en av premiene!
Deltakerne, og noen suportere, samlet seg rundt i treningsrommet under premietrekningen!
Det var et fyldig premiebord!
Her har vi de fem som vant "hovedpremiene": To bagger, en paraply, et gavekort på kr. 300,- og et gavekort på kr. 500,-
Fra venstre Hanna Haldin (bag), Inger Lise Mysen (bag), Sverre Kristiansen (300 kr.), Iben Andersen (500 kr.) og Nina Høyven (paraply)
Storedalsanlegget og Blåkollen i Skjeberg
Postet av Tistedalen FL den 22. Sep 2024
Denne søndagen, 22. september, sto 13 ivrige turgåere klare for tur i terrenget nordøst for Storedalsanlegget. Det ble en flott turopplevelse med tre flotte utsiktspunkter hvor vi så i ulike retninger. Da vi var tilbake, ble det en runde i Storedal kultursenter hvor vi hørte Arne Nordheims "Ode til lyset" fra lydskulpturen der. Hele parken er tilpasset blinde. Lyd og blindeskrift skal gi ikke-seende gode kulturelle opplevelser. Erling Stordahl, som selv var blind, har tatt initiativet til dette kultur senteret på egen familiegård.
Bildene forteller mer om denne turdagen. Takk til alle som var med oss I dag
- Fellesbilde ved utsikten mot Sarpsborg by
- For å få utsikt må vi gå oppoverbakke…
- Jettegryte
- «Gutta på tur»
- God stemning på tur
- Lydskulpturen på Storedal kultursenter
To gull og et sølv til Liv Inger i Veteran NM
Postet av Tistedalen FL den 17. Sep 2024
Her er kartet fra "mellomdistansen" hvor det ble gull.
Trøsken IL arrangerte Veteran NM i orientering fra 13. til 15. september i Sarpsborg området. TFLs Liv Inger Prangerød gjorde tre kjempeløp som resulterte i to gull og en sølvmedalje. Hun vant sprint og mellomdistansen, mens det ble sølv på langdistansen. Fantastisk bra og vi gratulerer!
Flott fellestur med DNT Indre Østfold i dag 15. september
Postet av Tistedalen FL den 15. Sep 2024
Nitten turgåere ble med TFL til Degernes for å være med på fellestur i Degernesfjella. Vi ble møtt av sju fra Rakkestad, så Harald Haug som var guide på turen, ledet 26 personer den 10 km lange runden. Vi gikk over herlige furuåser forbi idylliske vann, over bekk og litt opp og ned. Underveis fikk vi info om setrene som hadde vært her, av Halvard Berg. Vel tilbake på Sandbekk Mølle fikk vi komme inn i husene, og Harald Haug fortalte og forklarte om mølla.
Alle vi fra TFL takker Harald, Halvard og turleder Anne Kristine Undrum for en flott tur og historiske påfyll.
Bildene med tekst viser mer fra denne begivenhetsrike dagen.
- Tilbake på veien med hele gjengen.
- Halvard Berg på Haugseter
- Sissel og Tone har tatt bestefars plass.....
- Det blir ei lang rekke når 26 personer går etter hverandre
- Rast ved Store Bjørnevann
- På dammen ved Sandbekk mølle
- Harald Haug viser oss finmalt hvetemel. Vi fikk t.o.m smake
Seniortur i Rondane
Postet av Tistedalen FL den 14. Sep 2024
- Seniortur på Smuksjøseter i Rondane
TFL-seniorer har hatt fire dager Rondane. Vi bodde på Smuksjøseter og ble tatt godt vare på av vertskap og ansatte på fjellstua. Vi fikk servert god mat med tre retters middag hver dag. Kveldene brukte vi til quiz, og laget som vant sammenlagt, fikk premie (se bilde). Senioren på Smuksjøseter fortalte oss en kveld om fjellstuas historie. Som bilder jeg har lagt ut tidligere viser, var regntøyet på mesteparten av tida, men disse spreke turgåerne lar seg ikke stoppe av "litt" regn og vind. Halden Taxi sørget for at vi kom trygt fram og tilbake. På hjemveien fikk vi en omvei over Friisveien pga ras på E6. Bildene og bildetekstene forteller mer om turene vi hadde
Vi sparer noen av de mange bildene som ble tatt til "mimrekvelden"
- Alle samlet før hjemreise
- Fjellgeitene vant quizen og fikk en DNT-brettekopp hver i premie
- Faktisk en solnedgang
- Slik så det ut da vi dro hjem…
- Ingenting å si på humøret
- På Steinbuhøe, 1530 m.o.h
Vi skal til Peer Gynt – hytta (i bakgrunnen)
- Smuksjøseter sett fra Baksidevassberget, 1327 m.o.h
- På vei opp Kjondalen
- På tur oppover fjellet
- På toppen av Baksodevassberget
- På stien til Baksidevassberget
- Flotte områder for fjellvandring
Fra Idrettens dag lørdag 14. september
Postet av Tistedalen FL den 14. Sep 2024
I dag, lørdag 14. september, ble "Idrettens dag" arrangert i Halden Arena!

Det var endel barn som prøvde seg på rulleski på taket av turnhallen......
.....så det var noen støvler som måtte tilpasses...
Rulleskitrening på mandager og onsdager
Postet av Tistedalen FL den 11. Sep 2024
Her er et knippe unge ivrige skiløpere og trenerne Trond og Agnes samlet etter at skøyteøkta er over og rulleskibandy skal settes i gang.
Rulleskibandy var populært. Se video fra aktiviteten på: https://www.facebook.com/Tistedalen-FL-342638479168514/
På mandager og onsdager har skigruppa trening i skianlegget. På mandagene spesielt, er det muligheter for nybegynnere til å prøve seg på rulleski. Rulleski og støvler kan lånes i anlegget, men hver enkelt må ha med seg hjelm. Tirsdag, 9. september var TFL på Gimle skole med en delegasjon på åtte personer, hvor to av dem var aktive skiløpere som kunne demonstrere hvordan man kan gå på rulleski. Resten hadde full jobb med og ta på skistøvler og rulleski, for det var veldig mange som fikk prøve seg.
Tre ganger igjen av Ertetrimmen 2024!
Postet av Tistedalen FL den 8. Sep 2024
Se også: Facebook Tistedalen FL
Onsdag 11. september arrangeres en ny utgave av Ertetrimmen i Tistedal Skianlegg. Oppslutningen i år har vært litt laber, noe vi håper vil bedre de tre gangene som er igjen. Det er plass til mange flere enn de 94 som hittil har vært med i 2024! Onsdagens trim er den 13. i år, men nummer 602 i rekken siden starten i 1984!
Vi har besluttet at nå kan du få Ertetrimmen T-trøye etter tre starter! Det trekkes ut et gavekort hver gang, pluss at det siste gangen, 25. september blir pølser med tilbehør til alle, og mange premier blir trukket ut på deltakernes startnummere! Få på deg joggeskoene, få med slekt og venner til Ertetrimmen de tre siste onsdagene fram til 25. september.
Ertetrimmens historie etter avsluttet sesong 2023, men før årets sesong.
I 1984 startet vi opp det som i dag er Ertetrimmen. Den gang het det
K - joggen, noe som var navnet i 9 sesonger.
I 1983 var det en forløper med navnet "Torsdagstrimmen", med start og
mål ved parkeringsplassen nedenfor Vannbehandlingsanlegget.
Fra den offisielle starten i 1984 har plassen vært Ertehytta, men fra og med 2019 ble arrangementet flyttet til Tistedalen Skianlegg!
Det hele startet 26. april 1984, under navnet K - joggen, og med 81 deltakere på startstreken.
K - jogg epoken ble avsluttet på Ertehytta 23. september 1992 etter
134 arrangementer, og med 108 deltakere den siste dagen.
14. april 1993 var vi i gang med en ny sesong, men nå under navnet
Ertetrimmen. Samarbeidspartner Kreditkassen var nå byttet ut med
Halden Sparebank som fortsatt er en meget viktig støttespiller i arrange-
mentet, selv om navnet nå er Sparebank 1 Østfold/Akershus.
213 var med den første gangen navnet var Ertetrimmen.
589 ganger har "Trimmen" til nå vært avviklet, og med 44915 starter gir det "snitt" på 76 stk. pr. gang. Ca. 3450 forskjellige personer har deltatt gjennom årene, og det betyr at rundt 11 % av Haldens befolkning har vært med. (Etter 2019 har vi ikke nøyaktig registrert hvem som er nye deltakere, men i de ti siste årene før det, var det et gjennomsnitt på 4% av deltakerne som var debutanter i trimmen, så vi har brukt det som grunnlag videre).
Flest var det 4. mai 1994, da 215 var på startstreken. Færrest antall
startende opplevde vi 5. september 1985, da kun 14 stk. var med.
4 ganger har det deltatt over 200
17 ganger har det vært fra 150 til 199
108 ganger mellom 100 og 149
330 ganger mellom 50 og 99, mens det
130 ganger har vært under 50.
Ungdom på Hallevegen
Postet av Tistedalen FL den 4. Sep 2024
I dag 4. september var elever fra Hagaskolan på Ed og fra Halden vgs invitert til en vandring på Hallevegen fra Råbocken til Budalsvika med underholdning og servering. Dessverre skremte værmeldingen i morges oss med regn og tordenvær i området, så Einar Skontorp som arrangerte det hele, måtte finne et alternativ til dette. Det klarte han fint! Alle møtte på Råbocken, og det ble tur inn i Trestticklan nasjonalpark med info underveis. Vel framme ved brua mellom vanna stoppet vi opp. Her fortalte Frank Skovrand om Sofie Johannesdatter, giftmordersken som ble henrettet på Kaken, og om Tomt-Elias og hans kompanjong, Mode-Johannes, om hva der bedrev og hvordan de endte sine dager. Han sang også to selvskrevne sanger om disse personene. Alt dette ble svært godt mottatt av det unge publikummet.
Vel tilbake på Råbocken var det mat å få. Vi ble bl.a. servert grillet villsvinpølse, noe nytt og spennende som smakte fortreffelig. Takk til dere som klarte å fikse all maten ute i det fri!
Takk til alle som bidro til denne friluftsdagen på Hallevegen nå i Fliluftslivets uke. Spesielt takk til Einar som dro dette i gang og ledet oss trygt gjennom dagen!
Turorienteringspostene ligger ute til 22. september!
Postet av Tistedalen FL den 2. Sep 2024
Torill Myrhaug, Hege Kjelvik, John Lundquist, Hans Nossen (og Mayna Nossen som er fotograf for disse to bildene) tok såkalt sort løype på vel 6 km i Hauglund skog. Sort defineres med orientering i sti løst terreng og poster som ligger gjemt slik til at du må finne post detaljen før du ser postbøtta. Vi hadde god tid til både rast og plukk av kantareller og piggsopp. Alle turorientering poster ligger ute til 22.9.
Til tross for litt dårlig vær ser både Torill Myrhaug og Hege Kjelvik veldig fornøyde ut etter at de har plukket både turorienteringsposter og sopp.
Turorienteringen er for hele familien, også for de helt minste. Nedenfor har vi to bilder av 3 år gamle Julie som har vært med mormor Liv Marit på postplukk i Venåstraktene. Regner med at det er mormor som også er fotografen her!
Kom deg ut dagen arrangert i flott høstvær!
Postet av Tistedalen FL den 1. Sep 2024
Høsten utgave av Kom deg ut dagen ble arrangert i dag, 1. september, av Barnas Turlag, Tistedal, i samarbeid med Halden soppforening. Sistnevnte hadde stand med utstilling av forskjellig sopp på Ertehytta! Det hele startet på parkeringsplassen ved skianlegget hvor deltakerne, over 50 barn og voksne, fikk utdelt startkort hvor de kunne krysse av på de 10 spørsmålene som hang langs løypene (to alternative løyper) inn til Ertehytta. Alle fikk premier! Et hyggelig arrangement på en søndag med praktfult høstvær! Bildene er tatt av Kjersti Aasen og Terje Jensen!
Mer info: https://m.facebook.com/1063973473747538/
1 Kommentar
Mosteråsrunden og Middagsåsrunden på Aspedammen i dag 1. september
Postet av Tistedalen FL den 1. Sep 2024
Denne flotte første høstsøndagen møtte tretten turgåere opp på Aspedammen for å gå vel 9 km på stiene/løypene i området. Det er det jeg kaller perfekte skogsstier nesten hele runden, så vi kunne bare gå uten store utfordringer. Vi reflekterte litt over stenhoggernes liv ii bruddene vi passerte. Det strevet de levde med er ganske uforståelig for oss maskin- og teknikkavhengige moderne mennesker.
Takk til dere som kom på tur i dag, og takk til Tor- Arild for turledelse sammen med meg. Les litt mer om det vi opplevde i bildetekstene. Gruppebildet kommer senere!
Hilsen Ingrid
Her gikk skiløypa da vi var unge….
Rast i sola
Rast i skyggen
Rast for turleder Tor-Arild
Moderne installasjoner finnes også på runden vår. Her ved den ganske nye mobilmasta som er til nytte og glede for de som bor i området
Pause ved gapahuken ved utsiktspunktet på Lørdagsåsen
Dagens turgjeng på den gamle veien der stenen ble fraktet ned til Iddefjorden
Ertehytta åpner for sesongen søndag 1. september!
Postet av Tistedalen FL den 29. Aug 2024
Førstkommende søndag åpner Ertehytta for sesongen! Hver søndag framover høsten og gjennom vinteren har hytta åpen for servering fra kl. 10 til kl. 15. På åpningsdagen søndag 1. september har Barnas Turlag "Kom deg ut dagen", samtidig som det er "Soppens dag". Se eget oppslag om dette nedenfor!
Vi håper på godt besøk søndag, men kan vel kanskje ikke regne så stor oppslutning som på dette bildet som er fra Ertemarka rundt i 2007!
Orientering: Liv Inger Prangerød kretsmester
Postet av Tistedalen FL den 27. Aug 2024
Liv Inger Prangerød tok nok et KM gull da hun vant med klar margin i D 60, under kretsmesterskapet i orientering som Halden SK arrangerte ved Syverstad 24. august. Karoline Dahl Fosby var også med, og ble nummer 17 i sin klasse, D 21. Dette er eliteklassen for damer, og vi bør nevne at løpet ble vunnet av Kamilla Steiwer fra Fredrikstad som sist uke løp på Norges lag som fikk sølv i Europamesterskapet i Ungarn. Det er altså ingen småjenter Karoline må hamle opp med i denne klassen. Vi bør også nevne at to av TFLs tidligere skiløpere, Joel Bronebakk Johansson (H 13-14) og Fredrik Signebøen (H 15-16) vant hver sin klasse. De løper begge for Halden SK. Fredrik har også en KM tittel i langrenn og har imponert stort etter at han byttet ski og staver med kart og kompass!
Ertetrimmen forsetter hver onsdag fram til 25. september!
Postet av Tistedalen FL den 26. Aug 2024
Onsdag 4. september arrangeres en ny utgave av Ertetrimmen i Tistedal Skianlegg. Oppslutningen i år har vært litt laber, noe vi håper vil bedre seg utover høsten. Det er plass til mange flere enn de 87 som hittil har vært med i 2024! Onsdagens trim er den 12. i år, men nummer 601 i rekken siden starten i 1984! Få på deg joggeskoene, få med slekt og venner til Ertetrimmen hver onsdag, t.o.m 25. september.
Dette er startfeltet fra den første Ertetrimmen i 2023. Åtets utgave har så langt ikke kommet opp på dette nivået, men vi håper at flere vil komme de onsdagene som er igjen av sesongen 2024!
Nina er blant årets deltakere og har vært trofast med i Ertetrimmen de siste 10-12 årene, som flere andre, men det er plass til flere!
Dette bildet er fra Ertetrimmen i 2014!
Her er et bilde fra 1996, hvor vi ser mange innbitte trimmere i startøyeblikket, blant annet er det personer på dette bildet som også er med i 2024...
Dette bildet er fra 1992, det siste år hvor det het K-joggen
Ertetrimmens historie etter avsluttet sesong 2023, men før årets sesong:
I 1984 startet vi opp det som i dag er Ertetrimmen. Den gang het det
K - joggen, noe som var navnet i 9 sesonger.
I 1983 var det en forløper med navnet "Torsdagstrimmen", med start og
mål ved parkeringsplassen nedenfor Vannbehandlingsanlegget.
Fra den offisielle starten i 1984 har plassen vært Ertehytta, men fra og med 2019 ble arrangementet flyttet til Tistedalen Skianlegg!
Det hele startet 26. april 1984, under navnet K - joggen, og med 81 deltakere på startstreken.
K - jogg epoken ble avsluttet på Ertehytta 23. september 1992 etter
134 arrangementer, og med 108 deltakere den siste dagen.
14. april 1993 var vi i gang med en ny sesong, men nå under navnet
Ertetrimmen. Samarbeidspartner Kreditkassen var nå byttet ut med
Halden Sparebank som fortsatt er en meget viktig støttespiller i arrange-
mentet, selv om navnet nå er Sparebank 1 Østfold/Akershus.
213 var med den første gangen navnet var Ertetrimmen.
589 ganger har "Trimmen" til nå vært avviklet, og med 44915 starter gir det "snitt" på 76 stk. pr. gang. Ca. 3450 forskjellige personer har deltatt gjennom årene, og det betyr at rundt 11 % av Haldens befolkning har vært med. (Etter 2019 har vi ikke nøyaktig registrert hvem som er nye deltakere, men i de ti siste årene før det, var det et gjennomsnitt på 4% av deltakerne som var debutanter i trimmen, så vi har brukt det som grunnlag videre).
Flest var det 4. mai 1994, da 215 var på startstreken. Færrest antall
startende opplevde vi 5. september 1985, da kun 14 stk. var med.
4 ganger har det deltatt over 200
17 ganger har det vært fra 150 til 199
108 ganger mellom 100 og 149
330 ganger mellom 50 og 99, mens det
130 ganger har vært under 50.
Her finner du mer info om Ertetrimmen 2024:
Fra Kobbelundrunden søndag 25. august
Postet av Tistedalen FL den 26. Aug 2024
En stopp blant røsslyngen
Det var ikke mange som stilte opp for å gå Kobbelundrunden søndag.
Var det været eller det at turen var betegnet som utfordrende som var årsaken til det? Det får vi vel ikke svar på, men været ble bra, og de få som stilte opp fikk en flott tur.
Vi begynte rolig langs traktorveien fra Sætre gård nordover mot Tostensetmosen. Derfra begav vi oss ut i terrenget, fulgte dyretråkk og lettgåtte høyder i terrenget til nordenden av Guritjern. Det var stedvis mye vann i terrenget, i myra ved Guritjern spesielt mye.
I lia ved tjernet tok vi turens matpause i solskinnet. Etter en vel fortjent hvil fikk vi turens overraskelse. En av turdeltakerne fortalte om en viss stein, Husmannssteinen, som lå rett i nærheten. Den ville vi jo selvfølgelig se, så veien ble lagt dit.
Husmannssteinen viste seg å være en stor flat stein som lå oppe på andre steiner, slik at det var et krypinn under. Samtidig var flere «innganger» til hulen under tettet igjen med mindre steiner. Under her skal altså noen ha bodd eller overnattet.
Vi fortsatte sørover langs Kobbelundåsen ned til Dørkollene der vi stanset ved dørene inn til de underjordiske. Vi banket på, uten å få kontakt, så vi fortsatte i vanskelig terreng ned til traktorveien sør for Abbortjern. Kantareller? Her var det mengder av kantareller i skogen.
Etter hvert kom vi ut på den foreslåtte stien mellom Kornsjø og Prestebakke og fulgte denne et stykke langs Elgåa og Lysevannet. Vi passerte den lille plassen Høljekas og fortsatte fram til fylkesveien og Sætre gård.
Jan-Erik Bjerkeli
I og på Husmannstenen
Stiløs vandring
Jettedørane
Orientering: Karoline med i "Geilo 4 dagers", 8. til 11. august
Postet av Tistedalen FL den 22. Aug 2024
TFL har ikke mange aktive o-løpere for tiden, men Karoline Dahl Fosby er en av dem. Fra 8. til 11. august deltok hun i Geilo 4. dagers, i D 21.
Det var samlingsplass ved Geilohallen alle fire dager. På torsdag var det sprint i området ved hallen, men de tre andre dagene gikk det buss fra samlingsplass ut til løpene som gjorde at man fikk løpt i ganske ulike terreng. På lørdag (Hovet-kartet som vi ser ovenfor) var veldig mange av postene gjemt nedi groper og så ikke posten før man var helt inntil, og uten så mye annet å lese på måtte man være flink med kompasset så man traff rett på.
Resultater:
Torsdag: 2.6km, 9./9.plass
Fredag: 4.8km 9./10.plass
Lørdag: 4.5km, disk (gammel brikke🙁)
Søndag: 4.6km, 12./13.plass
Kveldstur i Ertemarka 21. august
Postet av Tistedalen FL den 22. Aug 2024
Høstens første TFL-tur gikk fra skianlegget på Ertemoen til Ormtjern, og vi var 21 turgåere hadde valgt å bruke denne fine sensommerkvelden på tur. Vi gikk stien mot Ormtjern med første stopp ved det idylliske, lille tjernet omtrent midtveis. Vi har aldri funnet noe navn på det... Neste stopp var tårnet ovenfor Ormtjern. De fleste tok en tur opp for å nyte utsikten over Ormtjern og områdene rundt. Da vi kom fram til Ormtjernhytta, lånte vi rasteplasser her og tok en kaffepause. Hyggelig å komme over til våre gode naboer i TTIF. Takk til alle dere som ble med på tur og til Sissel og Liv Marit som har bidratt med bilder! Håper vi sees igjen!
Her er de fleste deltakerne foran det navnløse tjernet
Mange benyttet anledningen til å komme opp i tårnet og få utsikt over Ormtjern og områdene rundt
Her er Lisbeth sammen med Karoline og Ingrid (dagens to turledere) nedenfor tårnet
Flott utsikt over Ormtjern med hytta og områdene «bakenfor»
Rast ved Ormtjern
Hjemturen startet tøft med den bratte bakken opp fra Ormtjern. Takk til TTIF som har satt opp rekkverk
TFL med stand på Høyskolen tirsdag 20. og onsdag 21. august
Postet av Tistedalen FL den 20. Aug 2024
Her sitter Ellen og Ingrid klare til å informere nye (og gamle) studenter om TFLs mange aktiviteter!
1 Kommentar
TFLs mannskaper serverte cola til tørste "Grenseryttere" også i år!
Postet av Tistedalen FL den 17. Aug 2024
TFL har de siste 19 årene hatt ansvaret for at slitne deltakere i Grenserittet får litt væskepåfyll i Klepper til de siste tre kilometerne inn til festningen. For TFL sin del startet det i 2006, men to år med corona gjør at det i år er 17. gang TFL har denne jobben. 10 personer fra vår klubb hadde jobben i dag, og når man ser på gjennomsnittsalderen på denne gjengen er det ikke utenkelig at det var de samme som var "servitører" også i 2006! Helga, Karin, Hege, Karsten, Bjørn, Kjell, Kai, Øyvind, Asbjørn og Terje gjorde jobben i dag!
Plassen har alltid blitt kalt Colabakken, med Coca cola som sponsor, men selv om stedet er det sammen og cola blir servert, er det KIWI nå som sponser det hele! Takk til dem!
Alt er nå klart til å ta i mot årets deltakere....
Her ankommer de fire første i årets ritt.... I midten her, i HCK drakt, er Grenserittets vinner Ole Rekdahl
Det var en jevn strøm av syklister gjennom hele dagen, selv om deltakelsen ikke er som i gamle dager..
Det var mange varianter av sykler i årets ritt, ikke bare "vanlige" sykler og elsykler, men også håndrevne sykler og de med ett hjul!
Asbjørn var litt lei seg noen ganger, da de fleste bare ville ha drikke fra dem som sto på høyre side av veien, men.....
....noen ganger var han heldig og fikk besøk....
Hege som er sjefen for "vår" væskestasjon sørget for at de som ville ha vann fikk det
Tor Ivar Sandberg tar seg en velfortjent cola på sin vei mot festningen...
En fornøyd Morten Jensen har sikret seg et krus colaBerit Signebøen og Karin Karlsson tar seg god tid til en drink
2 Kommentarer
Orientering: TFLs Liv Inger Prangerød med i veteran VM i Finland
Postet av Tistedalen FL den 12. Aug 2024
Her ser du en frustrert TFL løper som endelig ser siste post på mellomdistanse finalen, etter å ha bommet over 15 min og blir da til slutt nr. 51…..
En litt blidere Liv Inger etter sjetteplassen på langdistanse finalen.....
Resultater WMOC D 65 2024.docx
Kopi fra: Norsk Orienterings omtale av WMOC i Åbo 2024
Gjermund Alfonsson Urset holdt sitt løfte: Han gikk for gull på tre distanser!
Og «samlet på seg» to fortjente gull- og en sølvmedalje etter tre konkurranser i Finland.
Forstmann, landmåler og eiendoms-geodèten manglet få sekunder på tre av tre mulige på fire dager!
Og ble selvsagt det store navnet under World Masters ved Åbo i Syd-Finland. Gjermund fra BUL med Gull-i-munn - imponerte alle!
Ett par pils, Suomis sauna og hopp i havet var seiersresepten. For Tromsøya's 56-åring.
Den andre gullmedaljen på langdistansen gikk til Jörgen Mårtensson med to pass. Han og hans norske familie har jo bodd på Modum i flere tiår.
Bronsemedaljer ble det på Kari Strande, Ringerike i D75, Anton Bjartnes, Verdal OK, Olav Totland, Fana IL og Bjørn Ekeberg, Tyrving.
Men virkelig STORE prestasjoner med snusen på gull - gjorde ikke minst Grete Borge Hovi, Skien, evigunge bergenser Gunnar Østerbø (86). Åge Hadlers fetter, dessuten. Videre Løitens Sigurd Dæhli, 70+ og Leidulv Vinje fra Nidarøst i 80-års-klassen. Alle fire fikk fortjente sølv!
Veteran-VM som ble avsluttet fredag ettermiddag, ble ett av de mest krevende noensinne. Store nedbørsmengder har gjort deler av terrengene temmelig farefulle.
Tirsdag brakk tre kjente norske og svenske O-veteraner, alle venstre-armen! Knekk, knekk, knekk og rett på lasarettet. Legevakten i Åbo har ikke gått på sparebluss denne uken.
Tilbake på hotellene ankom alle med gips!
Så denne sommeren er Finlands kjælenavn "De 1000 sjøers land" bitvis blitt misvisende. Små og store myrer er blitt til dammer, putter, tjern og nye sjøer. Ute i VM-terrengene ble det vel mye tett jungel. Skamslåtte gubber på trynet og eldre Old Girls som landet på ratta-ta.
Tre skogsetapper - kvalifisering, mellomdistanse og drøye Langdistanser. Med vel mye stubber, stokk og stein. Et litt sprøtt "VM" - i et vassbløtt "Hundre Tusen Sjøers Land".
Tekst: Helge Bovim
Hyttevaktlister for Ertehytta 2024-2025
Postet av Tistedalen FL den 25. Jul 2024
Hyttevakter 2024-2025 oppdatert (kopi).docx
HYTTEVAKTLISTE – ERTEHYTTA 2024/2025 | |
1. september | Hytta åpner - Torill Myrhaug, John Lundquist |
8. september | Viggo Løvaas Tom Jensen og Kari Nilsen |
15 september | Terje Jensen, Kai Roger Ugland |
22. september | Berit B Huseby, Monica Svendsby, Ann Kristin Berg |
29. september | Astrid Watterdal og Jostein, Karla Urbova |
6. oktober | Jan Gunnar Lilledal, Geir Sandtorp og Signy |
13. oktober | Ingrid Solheim, May-Gunn Denis, Wenche Hauge |
20. oktober | Liv Marit og Kjell Bernstrøm, Iryna Nepatenko, Olena Ponomarenko |
27. oktober | Kirsten og Svein Minge, Inger og Pål Schrøder |
3. november Ertemarka rundt | Birte og Morten Skadsem, Asbjørn Pedersen, Tom Olaussen, Karin Oraug og Jan, Ingebjørg Samuelsson |
10. november | Hilde og Magne Redi, Liv Prangerød, Nanna Signebøen |
17. november | HegeKjelvik, Øyvind Kjelvik, Andreas Johansson m/ fam
|
24. november | Trond Brandvold Tron Magerli, Helga Løwengren |
1. desember | Mayna og Hans Nossen, May Harridsleff, Jorid Morken |
8. desember Nissene kommer | Ann Kristin Dah,l Berit B. Huseby, Vigdis Larsen, Lotz Schmidt, Nina B. Høyen, Ingebjørg Samuelsson, Asbjørn Pedersen ( nisse) |
15. desember | Karin og Karsten Sandtorp, Wenche og Kai Nilsen |
2. juledag | Ann Kristin Dahl
|
5. januar | Ingrid Solheim, Ulf Grandahl, Sissel Huseby |
12. januar | Erik Windt, Jack Olsen, Bent Ormestad, Trond Sydskogen |
19. januar | Lise og Ansgar Helgesen. Hilde Espelund og Børre Johnsen |
26. januar | Helga Løwengren, Lisbeth Bjerge, Tor Arild Fosby |
2. februar | Ole Lagerholt, Astrid Watterdal og Jostein
|
9. februar | Torild Myrhaug og John Lundquist, Solveig Mellevold |
16. februar | Vivan og Einar Skontorp, Zafia og Michael |
23. februar | Ove Aardal, Ase Harridsleff, Hanne Naverstad |
2. mars | Heidi og Morten Jensen, Marita og Frank Johansen |
9. mars | Solveig Trollnes og Stein Bukholm |
16. mars | Terje Jensen, Ole Lagerholt, Solgunn Strand |
23. mars | Ellen Andreassen, Sissel Huseby, Tom Olaussen |
30. mars | Hege Kjelvik, Tor Otto Andersen, Inger Lise Brekke Andersen |
6. april | Erik Windt, Jack Olsen, Tor Løvhaug, Bent Ormestad |
13. april | Mayna og Hans Nossen, Bjørn Larsen, Wiggo Nossen |
Hei hyttevakter.
Første navn på lista henter purker på Rema Tistedal, før stengetid på lørdag. Pengeposen skal leveres til første navn på lista før førstkommende søndag . Hvis du ikke kan stille på vakt, bytt med andre på lista.
De som har hyttevakt får redusert pris ved leie av hytta
Hytta er åpen fra 10- 15 Tlf. 941 93 829
Tusen takk for at du bidrar til at vi kan ha hytta åpen for turgåere☺
Ingebjørg Samuelsson
Leder hyttegruppa tlf 95856995
Lister for torsdagsvakter på Erttehytta, etter at Ertetrimmen er ferdig i september, kommer senere!
Opgradering i lysløypa og feriegjester på rulleski
Postet av Tistedalen FL den 3. Jul 2024
https://www.facebook.com/Tistedalen-FL-342638479168514/
De fleste er nå i feriemodus, men noen holder hjulene i gang, spesielt rulleskihjulene for dem som satser langrenn. Det gjør brødrene Dyrli Thoresen fra Røa, som tok en liten avstikker i formiddag, fra ferie på svenskesiden til Tistedalen Skianlegg for en treningsøkt!
For tiden holder et firma på med å skifte alle ledninger og lamper, pluss endel stolper i lysløypa vår. De skal nå ha ferie, men fortsetter etter ferien til alt er ferdig. Her her TFLs "Prosjektledere" Kai Nilsen og Asbjørn Holmen i samtale med de to som gjør jobben i marka.
Orientering: Liv Inger med suveren seier i Sørlandsgaloppen
Postet av Tistedalen FL den 1. Jul 2024
TFLs Liv Inger Prangerød har deltatt fire dager i Sørlandsgaloppen og vant suverent. 22 deltagere klassen, D65. I år var det Vestfold -Telemark krets som arrangerte med klubber som Bø OL, Porsgrunn og Skien O lag. Dag 4 løp hun 3,3 km og vant med over 2 min. Km tid under 10 min. Arr. var veldig bra, samme samling alle dager, supre kart og kjempefint terreng! Liv Inger er kjapp og god på kartet, derfor går det som regel bra! Vi gratulerer!
S�rlandsgaloppen 2024 resultater.docx
1 Kommentar
Oppgradering av lysløypa er i gang....
Postet av Tistedalen FL den 26. Jun 2024
I løpet av sommeren vil hele TFLs 7 km lange lysløype bli oppgradert med nye stolper der det er behov, nye ledninger og nye ledlys rundt hele. Alt blir klart i god tid før høstmørket setter inn!
Flere km med gamle ledninger har blitt plukket ned....
Fra søndagens tur til Bevøya
Postet av Tistedalen FL den 10. Jun 2024
16 deltagere var med på turen i fint turvær. Startpunkt for turen var parkeringen på Bevø Camping. Vi gikk over svaberg, sandstrender og gjennom skog. Vi spiste lunsj ved Drakentangen, og etter lunsj ble det en avstikker oppom Hvalås. Denne 9 km lange runden ble avsluttet med en is på Bevø Camping.
Takk til alle deltagere fra Vivan og Astrid
Haldendagen: Mye folk, tross usikkert vær
Postet av Tistedalen FL den 8. Jun 2024
Det var mange innom de forskjellige lag og foreninger som presenterte seg i dag, på Haldendagen, i Busterudparken og områdene rundt. TFL hadde fått tildelt en fin plass i Storgata, rett ved inngangen til parken.
Ingrid, Ellen og Kjell var klare kl.10 til å ta i mot besøkende
TFL hadde fått tildelt en fin plass midt i Storgata ved parken
Det var stadig noen innom TFLs stand Pål og Vivan informerer her om TFLs aktiviteter til to besøkende
Medlemskontingent 2024
Postet av Tistedalen FL den 7. Jun 2024
MEDLEMSKONTINGENT FOR TFL 2024
Hei!
Vi har i dag, 7. juni, sendt ut faktura for medlemskontingenten for 2024.
Gjelder for TFL medlemmer; ikke medlemmer i DNT eller Barnas Turlag.
De fleste av dere mottar faktura på epost. Gjør oppmerksom på at slike «masseutsendelser» noen ganger oppfattes som spam hos mottaker, så sjekk SPAM Box/søppelpost.
De som ikke har e-post, vil motta faktura i posten en av de nærmeste dagene. Har dere en e-post vi ikke har registrert, setter vi pris på tilbakemelding.
Gjør også oppmerksom på at kid-nummer MÅ føres på betaling. Hvis ikke vil innbetalingen gå i retur og kontingenten stå ubetalt hos oss.
Skulle noe være feil ved fakturaen er det fint med en tilbakemelding til meg.
Vennlig hilsen
Hege Kjelvik
Sekretær
sek@tfl.no tlf 92069816
Dugnad på Ertehytta i dag tirsdag 4. juni
Postet av Tistedalen FL den 4. Jun 2024
Nærmere 20 personer var med på tirsdagens dugnad på Ertehytta. Det ble ryddet i diverse lagerrom og garasjer, i tillegg til klipping, luking og opprydding på uteområdene. Naturlig nok var det flest pensjonister blant de frammøtte, da det hele foregikk på formiddagen og midt i normal arbeidstid. Uansett ble det jobbet godt og effektiv, og det meste som stod på agendaen ble gjennomført.
Barnas Turlag med tur til Ertekroken!
Postet av Tistedalen FL den 1. Jun 2024
Barnas turlag arrangerte fra fredag til lørdag tur til Ertekroken. 😊Totalt 7 store og små koste seg med taco og aktiviteter. Overnatting var i telt og hengekøye. Tusen takk for en fin tur. 😊Turleder var Kjersti Aasen
Frønesjøen rundt, i dag søndag 26. mai
Postet av Tistedalen FL den 26. Mai 2024
Vi hadde planlagt to turer ved Frøne i dag, men da vi spurte ved start hvilken tur de frammøtte ville være med på, svarte alle: "Frønesjøen rundt", så da ble det det for alle. Vi gikk innom rasteplassen ved Høytomttjern (Atles plass), tok en stopp på Høytomt, ved Basiliskens hule og på Krokvannsdammen. Rasten tok vi i nordenden av Frønesjøen, og vi var innom utsiktsplassen og beundret utsikten utover sjøen. Det ble også en avstikker til den nye gapahuken før vi gikk tilbake til Frøne. Vi var så heldige at vi hadde fått lov av Vidar Pedersen, leder i DNT Indre Østfold, å se inne på Frønehytta, og den fine hytta fikk mange rosende kommentarer fra TFL-folket. Takk til alle 19 som var med på tur rundt Frønesjøen
Bildene og bildetekstene forteller.
Samlet på trappa på frøne før hjemreise
På «Atles plass» ved Høytomttjern
Dette treet er et yndet fotoobjekt
Han testet balansen og bestod med glans
Rast ved vannkanten nord i Frønesjøen
Vi studerer ruta vår på kartet på Høytomt
Vivan forteller om ørreten som spratt over dammen da vi prøvegikk turen tidligere i mai. Vi prøvde å redde den, men det gikk for lang tid før vi fikk den ut i vannet, så den omkom dessverre
Utsikt over Frønesjøen
Hengekøyetur til Øketangen
Postet av Tistedalen FL den 22. Mai 2024
Fra 1. - 2. juni er det igjen klart for hengekøyetur.
Frammøte: P-plassen på Øketangen lørdag 1.juni kl. 18.00. Hjemreise derfra søndag 2.juni kl 11.00.
Dette er for deg som ønsker å prøve en natt utendørs i hengekøye, men også for deg som har gjort det før og som ønsker en sosial kveld ute sammen med andre. På kvelden koser vi oss med vakker utsikt, noe godt å spise for de som ønsker det og har det med seg.
Ta med:
- Hengekøye (nett hvis du har) kan lånes av TFL eller Linda. Gi i såfall beskjed
- Liggeunderlag og/eller tarp hvis du ønsker
- Sovepose (kan lånes)
- Tallerken, kopp, bestikk
- Egen mat og drikke til kveldskos og frokost
- Vann og vannflaske
- Toalettartikler
- Det finnes primus og gass om man ønsker å varme/steke mat
Ved regn & ruskevær blir turen avlyst.
Spørsmål og påmelding senest 30.mai til Linda Høgberg, tlf 284 02 515.
Velkommen!
Ertetrimmen fortsetter fire onsdager til før sommerferien!
Postet av Tistedalen FL den 21. Mai 2024
Dette bildet er fra sesongavslutningen i fjor
Hittil har Ertetrimmen blitt avviklet fire ganger i jubileumsåret 2024. Deltakelsen har vært jevn, men ikke spesielt stor. 74 forskjellige har hittil vært med, men det er plass til mange flere. Vi avslutter til sommerferien onsdag 12. juni og starter opp igjen etter ferien onsdag 14 august.
Rapport fra tur på Hallevägen 9-11 mai
Postet av Tistedalen FL den 12. Mai 2024
Vi hadde forventet at det skulle være flere som ville være med på denne turen på vår historiske vandrerute. Kun tre deltakere gikk hele distansen. Vi ble kjørt til Rävlyckan og sjåførene, Ingrid og Viggo, ble med inn til Budalsvika og spiste middag. Været var grått, men det varslede regnværet uteble heldigvis. På veien innover i nasjonalparken, møtte vi «hele» Bjørkebekk IF og et hyggelig par fra Sarpsborg overnattet sammen med oss på Budalsvika.
Det er dag to som er utfordringen på denne turen. Torsdagens distanse på 8 km blir bare oppvarming. Dagen startet med frokost ute og vi var klare til avmarsj 08.30. Arnstein Kristoffersen sto plutselig på tunet. Han hadde startet fra Rävlyckan tidlig om morgenen og ble med på fredagens ferd mot Ertekroken. I nydelig turvær begynte vi på bakkene over Lundsneset. Humøret var på topp og det ble en liten pause på benken ved Ødegården. På Hauglund ventet Espen Berger på oss med kaffe og kaker. Det var en uventet, men hyggelig overraskelse. Neste stopp ble en liten titt inn på Takelund, før en velfortjent lunsj ved gapahuken på Angerstjern. Veien gjennom Hafsrød er ikke akkurat spennende, men det var satt ut hvite parkbenker ved Støtta, og de måtte selvfølgelig prøves. Når vi nærmet oss Store Erte, kjente vi at bena trengte en liten pause igjen. Dagens siste stopp ble i vannkanten rett nord for Klevtangen og her ble det et bad på noen. Veien opp til Ertekroken virket uvanlig lang og det var godt å se den lille røde hytta i skogen. Arnstein tok fatt på sin tur hjem til Kokkhaugen og resten pustet ut. Det ble en flott kveld med middag ute og bålkos til langt på kveld. Slitne, trøtte og fornøyde krøp vi til sengs.
En nydelig siste dag startet med frokost, kaffe og masse fuglekvitter. Ertekroken er vanligvis en veldig stille plass, men i dag holdt alle fugler konsert for oss. Vi fikk i gang bena og turen gjennom Tistedal og Fuglesangskogen gikk fint. Bakken opp for å «erobre» Gyldenløve, ble litt tung, og det var godt å komme ned på torvet i Halden til litt mat og en stor velfortjent drikke.
Tre glade vandrere takker for en flott tur «fra bygd til by». Vi håper at flere ønsker å bli med neste gang det skal arrangeres tur på denne gamle handelsveien.
Hilsen Tor-Arild, Vivan og Einar
OPPTUR 2024
Postet av Tistedalen FL den 8. Mai 2024
Mai betyr Opptur, og i TFL betyr det tur med 8. klassingene fra Risum, Ertemarkas nærmeste ungdomsskole. Det gås en runde i Olavsleden og Bergstien, i alt 10 km, med stopp for rast og en tur opp i tårnet på Skårefjell. Underveis besvarer elevene 10 quiz-spørsmål om allemannsretten og bærekraft. Takk til 125 elever, 11 lærere og 14 TFL-medlemmer som stilte opp som veiledere. Alle er like viktige for at det skal bli en vellykket tur!
Bildene og bildetekstene forteller om dagen.
Litt info til elevene før start
Det var ei dyp jettegryre!
Fine stier å følge i Ertemarka
Flunka ny klopp over myra på Bergstien
Hva skal vi svare, tro?
Framme på Skårefjell
Bygdeborg og grenseland vest for Berby
Postet av Tistedalen FL den 5. Mai 2024
22 turgåere var med på turen som var klassifisert som krevende, ikke pga lengden, men pga noe stiløs vandring og ikke minst de lange, bratte bakkene (sett med Østfold-øyne). Klatringen betalte seg i form av flott utsikt: Fra området ved Berbytårnet mot Berby Langevann og helt ut mot sjøen, og fra Torgalsåsen mot Berby Herregård og mot Iddefjorden. Mellom disse høydepunktene, bokstavelig talt, tok vi rasten på Tangholmen ved Berbyelvas utløp i Iddefjorden. Bildene forteller mer om denne spesielle, men fantastisk turen.
Takk til turleder Sigmund som finner fram til disse perlene og viser dem til oss.
Godt med en hjelpende hånd
Vi måtte komme oss under…
…og over nedfalne trær
Berby sett fra Togalsåsen
De fleste deltakerne samlet ved rasten på Tangholmen
Aspedammen – Skårefjell med Haldens geografiske midtpunkt
Postet av Tistedalen FL den 28. Apr 2024
Vi var totalt ti personer som trosset dårlig vær på morgenen og fikk en fin søndagstur. Vi startet på Aspedammen stasjon og fulgte Olavsleden nordover til Skårefjell. Vi tok en stopp ved Haldens geografiske midtpunkt på vei opp. Det regnet litt mens vi rastet i gapahuken, ellers hadde vi oppholdsvær. Takk for koselig tur! Hilsen Astrid
Ni turgåere + Astrid (turleder og fotograf) fikk en fin søndagstur med minimalt md regn
Ved Haldens geografiske midtpunkt
Avslutning på dametrimmen
Postet av Tistedalen FL den 25. Apr 2024
Vi har nå blitt en stor gruppe damer som trener styrke og streching i gymsalen på Ertehytta hver torsdag.
Idag på avslutning var vi 12 stk, totalt har vi vært 16 damer som har vært med på treninga 🤗
Idag hadde vi afrikansk dans med Safia, styrke og streching med Sissel.
Det har vært Mayna som har vært min assistent.
Sissel Huseby
Ettermidddagstur i Remmendalen
Postet av Tistedalen FL den 25. Apr 2024
Vi var 13 personer og en hund som hadde en fin tur i vakre, hvitveiskledde Remmendalen 24. april. Ekstra hyggelig at så mange ukrainere var med. Vi gikk langs Tyska/Hollenderen og opp i Rødsparken. Der tok vi en liten rast og nøt utsikten.
Vi lar bildene fortelle om turen.
Fin sti omkranset av hvitveis
På vei gjennom Remmendalen
Her er hele gruppa
Turleder Astrid
Hvitveisteppet i Remmendalen
Ertetrimmen startet opp 17. april. og fortsetter hver onsdag, men ikke 1. mai!
Postet av Tistedalen FL den 24. Apr 2024
Vårdugnad på Budalsvika.
Postet av Tistedalen FL den 22. Apr 2024
Nå i helgen 19-21 april var det den årlige vårdugnaden på Budalsvika. Gruppeleder Einar hadde på forhånd annonsert ei omfattende liste over ting som skulle gjøres. Det er jo viktig med god planlegging og innkjøp av utstyr og materialer når butikkene ikke ligger rundt hjørnet. Det gjør de jo som bekjent ikke inne i Budalsvika.
Materialer, utstyr, mat og mannskap ble fraktet inn, noen via sjøveien og andre via veien fra Holmegil og en gikk fra Råbocken. Fredag kveld var satt av til hyggelig samvær. Hyggelig ble det, med godmat og mye prating.
Lørdag morgen braket det løs: Ved skulle hugges og klyves, panelet på nordsiden av hytta skulle byttes, hovedrengjøring inne, vasking og støvsuging, lufting og banking av madrasser, kitte og male vinduer osv. osv. Nok å henge fingrene i altså! Heldigvis var vi 9 stykker med på dugnaden denne helgen, og været var bra, så jobbene ble gjort i tur og orden.
Lørdagskvelden ble det servert tradisjonell «Budalsvikakost» nemlig reker loff og majones.
Søndagen gikk også med for å bli ferdig med flest mulig av de arbeidsoppgavene på Einars liste, men noe må vi ta ved en senere anledning.
Både lørdag og søndag hadde vi besøk fra turgåere som sikkert ikke hadde forventet å finne så mye aktivitet her inne.
Alt i alt en arbeidsom men hyggelig helg.
Jan-Erik
Hele dugnadsgjengen samlet Foto: Nils Petter Jacobsen
Barnas Turlag med tur til Østtorphytta
Postet av Tistedalen FL den 22. Apr 2024
Søndag hadde Barnas turlag en fin tur til Østtorphytta. Det var to muligheter for å komme seg inn til målet,- enten via merket sti i variert terreng eller skogsbilvei. Begge veier er ca 2,5 km. Totalt 17 stk- store og små, koste seg denne dagen med klatring i den flotte hinderløypa og bålkos. Turledere var Sissel Huseby og Magnus Rauan. Takk for en fin tur!
Kjente og ukjente vann mellom Store Erte og Holvannet
Postet av Tistedalen FL den 21. Apr 2024
I dag var det klart for en langtur i Ertemarka. Åtte spreke karer og jeg la i vei. Vi fulgte stien langs vestsiden av Store Erte fram til Klevtangen. Siden turleder Sigmund hadde observert mye hogst under prøveturen, droppet vi Kverntjern. Vi skrådde rett over mot speiderhytta ved Holvannet og fulgte stien langs vannet til vi kom på høyde med Mellommyrtjern. Da tok vi en avstikker og hadde rast ved tjernet.
Derfra bar det tilbake langs Holvannet fram til dammen. Videre gikk vi langs Søletjern og Hellesåa ned til Sagtjern. Da var det bare sjarmøretappen igjen tilbake til Kruseter. Vi kom til flere steder i Ertemarka hvor vi ikke hadde vært før, så takk til Sigmund Kvam som ledet oss dit, og takk til alle dere som ble med på tur i dag.
Hilsen Ingrid.
På fine stier langs Store Erte
Her studeres kartet ved Saksætre
Klevtangen
Hele gjengen samlet på brua ved Sagtjern. Takk for turen, «guttær»!
Halden O-meeting, Svalbard Skimaraton og Turorientering
Postet av Tistedalen FL den 20. Apr 2024
Tistedalen Skianlegg er en fin arena å arrangere o-løp. Dette bildet er hentet fra Vårspretten i 2016!
Sist helg, 13. og 14. april, arrangerte Halden Skiklubb Halden O-Meeting i Tistedalen skianlegg. Blant de 1200 deltakerne var det også fire fra TFL. Liv Inger Prangerød vant søndag sin klasse D 65, mens hun lørdag ble diskvalifisert. I samme klasse ble Astrid Watterdal lørdag nummer 4, mens hun på søndag ble nummer 5. I denne klassen var det 11 løprere med. Karoline Dahl Fosby løp begge dager, og lørdag i klassen AK-åpen, ble hun nummer 39 av 76 løpere, mens hun søndag ble nummer 47. Karolines søster Astrid var med i lørdagens løp, men brøt!
Her er Trond fotografert under en treningsøkt i skianlegget
13. april ble Svalbard Skimaraton arrangert, og TFL var også her representert. Tidligere leder i laget Trond Sydskogen fullførte dette rennet på tiden 4,20,49 og ble med det nummer 97 av 161 de som fullførte denne kraftprøven på maratondistansen!
Turorienterings sesongen er i gang!
https://www.ha-halden.no/viktig-at-vi-legger-opp-til-fine-naturopplevelser-ogsa/s/5-20-1523610
Ertertrimmen 2024 i gang!
Postet av Tistedalen FL den 17. Apr 2024
Ertetrimmen 2024 ble startet opp i Tistedalen Skianlegg i kveld, onsdag 17/4. Kveldens trim var nummer 590 i rekken av "Ertetrimmer", som så dagens lys 26. april 1984 og er altså 40 år i år! Den gang riktignok under navnet K-joggen, men siden 1993 har navnet vært Ertetrimmen. Kveldens trim samlet 41 små og store, noen nye, men de fleste hadde vært med før. En fin kveld i skianlegget ble det, selv om det kom noen regndråper før alle var i mål!
Flott tur i Ånerødfjella!
Postet av Tistedalen FL den 15. Apr 2024
Alle turdeltakerne ved Lyngtoppen.
En strålende morgen søndag, etter regnværet som hadde passert i løpet av natten. En herlig morgen også for de 28 som hadde møtt opp til å være med på turgruppens første tur for sesongen i Ånerødfjella.
Etter en rask orientering på p-plassen ved Risum, kjørte vi opp til Blokkemosen på Ør-veien der starten på rundturen var i dag.
Vi gikk først i utkanten av Blokkemosen og passerte 4 tjern i rask rekkefølge.
Etter litt hopp og sprett over en bekk ble det en klatretur opp gjennom en fjellsprekk før vi kom opp på platået på Langvasshøgda. Her oppe fra hadde vi utsikt over Ørsjøen på venstre side. Her er det glissen furuskog og lett å gå. Vi fulgte åsen i ca. 1 km, før nedstigning på vestsiden. Den var heldigvis ikke fullt så bratt som oppstigningen.
Så fulgte en fin tur langs vakre Langvann til en fin rasteplass noenlunde i le for vinden. Her spiste vi matpakkene våre og koste oss i sola.
Etter hvilen ble kursen satt forbi Ålekutjern og videre. Først forbi et lite tjern som ikke hadde noe navn på Norgeskart. Vi hadde imidlertid med en turdeltaker som hadde lokalkunnskap om området, og kunne fortelle at tjernet het Trantjern. Så var det oppklart!!
Så bar det oppover en kolle med flott furuskog og over til Svantjen. Fuglenavn på tjerna her altså!
Fra Svantjern er det bare et lite stykke over til Korstjern. Det ser faktisk slik ut også, som et kors! Derfra gikk vi nordover i et område som bestod av lange svabergaktige partier med myrer mellom. Spredt furuskog og lett å gå her også, bortsett fra myrpartiene da.
Turen endte på veien opp mot Lyngtoppen, som vi benyttet sjansen til å besøke. Lyngtoppen er ei særpreget hytte som e bygget av Erling Fosser. Den er bygget i grov stein og går nesten i ett med fjellet bak. Her ble det obligatoriske fellesbildet av turgjengen tatt. Den siste delen av turen fulgte vi bare veien fra Lyngtoppen og ned til Ør-veien.
En fin rundtur i fint vær med hyggelige turdeltakere!
Rast ved langvann
TFL dagen i regn og sol!
Postet av Tistedalen FL den 7. Apr 2024
Den årlige TFL dagen ble arrangert i Tistedalen Skianlegg i dag, søndag 7. April. Været de siste dagene har vært utfordrende, og for å være sikre på at anlegget kunne brukes til rulleski, som er en av aktivitetene på denne dagen, måtte det brøytes på lørdag formiddag. Nå skulle det vise seg at mildvær og regn sørget for at det bare var kunstsnø igjen i anlegget i dag, noe som ikke var til hinder for de aktivitetene som var planlagt. Regnet ga seg ikke før langt utpå formiddagen og bidro sikkert til at oppslutningen var litt dårlig i starten. Etter hvert stakk sola fram, og det kom flere og flere utover dagen. De forskjellige gruppene i laget hadde lagt opp til aktiviteter for både store og små, og mange prøvde seg både på natursti, orientering og rulleski. De fleste som var til stede i skianlegget i dag, burde ha fått med seg det meste om lagets aktiviteter. Budalsvika/Ertekroken, Hallevägen, løypenettet i området, Turgruppa, Barnas Turlag, orientering, ski/rulleski og skianlegget. De fleste aktiviteter vi driver med ble det informert om. En hyggelig dag i skianlegget!
Mange ville prøve rulle ski
43 store og små prøvde seg i o-løypa
Kartet med o-løypa som ble benyttet i dag
1 Kommentar
Ertehytta stengt for sesongen!
Postet av Tistedalen FL den 28. Mar 2024
Ertehytta er stengt for sesongen! Velkommen igjen til høsten! Bildet er hentet fra Ertemarka rundt høsten 2023!
Trivselskveld på Ertehytta 21. mars: Turprogrammet for 2024 ble presentert!
Postet av Tistedalen FL den 25. Mar 2024
På bildet over ser vi turgruppas leder Ingrid Solheim, som her presenterer til glede for mange, senior fjellturen 8. – 13. september som går til Smuksjøseter Fjellstue i Rondane.
Jan – Erik Bjerkeli er turleder for Ånerødfjella rundt, 14. april. Et meget flott terreng. Her i samtale med en annen turleder, Astrid Watterdal som har en kveldstur i Remmendalen onsdag 24.4. Se turprogram på tfl.no
41 tilstede på hytta – servering – påskelotteri – informasjon av Einar Skontorp om 3 dagers turen Hallevegen 9 – 11. mai.
Ertehytta er stengt for sesongen! Vi inviterer til TFL dagen 7. April!
Tekst og foto: Mayna Nossen
Martine gikk 3 mila i NM!
Postet av Tistedalen FL den 24. Mar 2024
En lang skisesong nærmer seg slutten. TFL er ikke representert med noen seniorløpere for tiden, men Martine Eldre Svendsby som nå går for Lillehammer SK, gjorde en respektabel innsats under helgens NM. Martine fullførte en tøff 3 mil hvor, Therese Johaug i sitt comeback knuste alle konkurrentene! Martine gikk denne 3 mila på tiden 1,31,54, en meget respektabel tid i de tøffe løypene på Lillehammer, men ble slått med 18 minutter av hurtigtoget fra Dalsbygda! Foto: Liv Marit Bernstrøm!
Turorienteringen 2024 er i gang!
Postet av Tistedalen FL den 24. Mar 2024
Turorienteringssesongen åpner med 4 Grønne turer til påske. Startdato lørdag 23.03. Turene er gratis og kartene kan lastes ned fra nettsiden www.turorientering.no eller tas fram i tur-appen. Selve tur-o sesongen starter lørdag 20.04. Utsalg av hefter med kart fra 19.04.
De 4 Grønne turene er på Festningen og Sentrum vest. Her bruker vi installasjoner som gateskilt, statuer med årstall osv som postkoder, altså ingen fysiske poster i terrenget. To turer er sammen med Stolpejakten, de på Venås og Ystehede. Vi ønsker alle god påske og en god start på tur-o sesongen!
NB! Mer info finnes ved å gå inn på Orientering øverst på denne siden!
Status i Tistedalen Skianlegg
Postet av Tistedalen FL den 7. Mar 2024
Disse bildene som er tatt i dag, onsdag 27. mars, viser at skisesongen er over!
Det har ikke blitt preparert i skianlegget siden mandag ettermiddag (11. mars). Selv om det fortsatt er mye snø i anlegget når dette skrives (19. mars), er det en stor jobb å få til brukbare forhold igjen. Så mye tyder på at siste skitur er gjort i anlegget for i år!
(7. mars)
For å få best mulig utnyttelse av snøen som er igjen i skianlegget, er det de siste dagene blitt jobbet med både hjullaster og løypemaskin. Snø har blitt flyttet fra områder i anlegget hvor det ikke lenger er mulig å gå på ski og fra reserve hauger som har ligget mellom traseene gjennom vinteren. Når all snøen er planert og løypa preparert, vil kanskje traseen få en annen form enn det vi er vant med, og maks lengde vil antagelig bli ca. 1,2 km. Noen steder blir det ganske smalt og det klassiske sporet kan bli satt ganske langt ut til siden så de som skøyter kan unngå å skøyte i sporet. Det kan også hende at det blir satt to spor der det likevel er for smalt til å skøyte. Vi håper at alle tar litt hensyn til hverandre og at det kanskje ikke hele tiden er perfekte forhold. Vi prøver å preparere etter behov, men p.g.a store temperaturforskjeller gjennom døgnet, kan det i perioder bli litt hardt og isete. Håper dere har forståelse for det!
Morten og Claes har de siste dagene flyttet snø rundt i anlegget og fylt på der det er behov, for at løypa skal bli best mulig.
Her står løypemaskinen klar til å dra ut snøhaugene som hjullasteren har plassert i traseen
Som vi ser av bildet er det fortsatt mye snø i anlegget, men løypene kommer ikke av seg selv
Torsdag ettermiddag
Nykjørte løyper i skianlegget tirsdag kveld!
Postet av Tistedalen FL den 6. Mar 2024
Etter at Morten A og co har jobbet med maskiner i skianlegget, er deler av løypa blitt preparert tirsdag kveld. Noen steder er det helt bart så det er derfor bare deler av løypa som kan brukes, men det som er preparert er veldig bra! Slik så det ut tirsdag kveld etter at maskinen hadde kjørt. Vi vil prøve å preparere ved behov så lenge det er mulig framover!
Sondre Signebøen gikk norgescup junior i VM løypene.
Postet av Tistedalen FL den 22. Feb 2024
Denne helgen var det norgescup junior i Granåsen, Trondheim.
Juniorene gikk i konkurranseløypene til neste års VM på ski.
Løypene var meget krevende med mange høydemeter.
Lørdag var det klassisk 7,5 km individuell start.
Typisk trøndervær bød på utfordrende smøreforhold, noe Sondre fikk kjenne på.
Med minimalt feste ble det en tung øvelse og han ble nr. 120 over 4 minutter bak.
Søndag var det 10 km fristil fellesstart.
Sondre fikk startposisjon nr. 81 av 150, noe som han holdt inn til mål hvor han endte som nr. 84, 2,33 min bak. Noe han var fornøyd med.
Nykjørt løype i kveld, mandag!
Postet av Tistedalen FL den 19. Feb 2024
Morten har mandag kveld kjørt løypemaskin i skianlegget og det er perfekte forhold for begge stilarter. Det blir kanskje også kjørt i morgen kveld, men etter det er alt mer uklart. Det skal bli mange varmegrader fra onsdag, og kommer det også regn i tillegg blir det neppe kjørt opp nytt. Det vil normalt være fullt mulig å gå på ski, selv om løypene da ikke er helt perfekte!
Kjell Bernstrøm ble gjenvalgt som leder på tirsdagens årsmøte på Ertehytta!
Postet av Tistedalen FL den 17. Feb 2024
I kveld, tirsdag 5. mars, ble TFLs årsmøte 2024 avholdt på Ertehytta med 40 medlemmer tilstede. Det var mange saker på agendaen og de fleste gikk gjennom uten store diskusjoner og spørsmål. Det hadde kommet inn to forslag til årsmøtet. Det ene kom fra styret som ønsket en HMS ansvarlig i laget, og det andre kom fra et medlem som ønsket at "kloppene" i løypenettet burde legges litt mer til rette for syklister. Forsamlingen gikk inn for styrets innstilling på begge disse forslagene og det samme skjedde på forslaget fra styret om å holde medlemskontingenten uendret. Valgene gikk greit, og alle de 57 plassene i styret og grupper ble fylt opp, pluss tre i valgkomiteen, to i kontrollkomiteen, en HMS ansvarlig og en WEB ansvarlig. Flott jobb av valgkomiteen! Det hele ble avsluttet med rundstykker, kake og kaffe.
TFLs nye styre: Bak fra venstre: Einar Skontorp, Budalsvika/Ertekroken, Hege Kjelvik, sekretær, Ingrid Solheim, turgruppa, Kai Nilsen, vedlikehold, Morten Skadsem, løypegruppa, Trond Brandvold, skianlegget, Trond Andersen, skigruppa og Mayna Nossen, orientering. Foran fra venstre: Solveig Trollnes, økonomi, Kjell Bernstrøm, leder og Ellen Andreassen, nestleder. Ingebjørg Samuelsson fra Ertehyttagruppa var ikke tilstede da bildet ble tatt.
Kjell Bernstrøm ble gjenvalgt som leder på tirsdagens årsmøte på Ertehytta.
Eileen Lindh Hansen var protokollfører under årsmøtet, og Svein Minge var dirigent og ledet møtet med stø og myndig hånd.
TFLs "finansminister" Solveig Trollnes kunne presentere et utrolig flott regnskap, og hun er en mester i å skaffe penger til laget. Det er ikke et søknadskjema som slipper unna hennes pc.
Det var godt frammøte på årets årsmøte
Sissel Huseby gikk ut av styret og fikk blomster av leder Kjell Bernstrøm som takk for jobben hun har gjort i hyttegruppa.
Blomster av Kjell fikk også Terje Jensen som gikk av som leder i gruppa for skianlegget
forretningsorden-relaterte 2024.docx
Saksliste til årsmøte 2024.docx
ÅRSBERETNING FOR HOVEDSTYRET TFL 2023.docx
Årsberetnig for Vedlikeholdsgruppa 2023.odt
Årsberetning Budalsvika og Ertekroken 2023.docx
Årsberetning for Barnas Turlag 2023.docx
Årsberetning for Hyttegruppa 2023.docx
Årsberetning for løypegruppa 2023.docx
Årsberetning for skianlegget 2023.odt
Årsberetning for Turgruppa 2023.docx
Årsberetning O-gruppa og Ertetrimmen 2023.docx
Årsberetning skigruppa 2023.docx
Forslag til årsmøte i TFL ,utbedre kloppene for sykling.pdf
Styrets innstilling, utbedring av gangbaner for sykling.docx
Forslag til Årsmøte, medlemskontingenten.docx
Forslag til Årsmøte, opprette HMS-koordinator.docx
NIFs lovnorm for TFL- 05 mars 2024.docx
Ny koselig "Trivselskveld" på Ertehytta!
Postet av Tistedalen FL den 16. Feb 2024
Torsdag kveld ble en ny trivselskveld arrangert på Ertehytta. Denne gangen var det underholdning med duoen Jan Eigil Tønnesen og Tom Jensen, som i tillegg til varierte musikkinnslag hadde lagt opp til en quiz. Denne quizen gikk ut på at duoen spilte en liten snutt av åtte kjente melodier og spørsmålene var knyttet opp mot disse låtene. Før Jan Eigil og Tom satte i gang sitt musikalske bidrag, hadde trivselskveldenes initiativtager Mayna Nossen et uhøytidelig intervju med mangeårig TFL ildsjel Kai Nilsen. For oss som har kjent Kai siden tidenes morgen, var det ingen overraskelse at latteren runget titt og ofte blant forsamlingen under denne samtalen. En hyggelig torsdagskveld på Ertehytta for de rundt 30 frammøtte som ble servert kaffe og nysmurte rundstykker.
Mayna Nossen hadde et uhøytidelig intervju med mangeårig TFL ildsjel Kai Nilsen
Tom Jensen og Jan Eigil Tønnesen
Telenorkarusellen ble avsluttet i skianlegget onsdag kveld!
Postet av Tistedalen FL den 14. Feb 2024
Telenorkarusellen ble avsluttet i skianlegget onsdag kveld med 33 deltakere. For første gang på mange år har vi klart å avvikle alle planlagte renn, seks i tallet, og under flotte forhold. Riktignok et par ganger under mildvær og Holmenkolltåke, men løypene har hver gang vært perfekte takket være mye kunstsnø og flinke løypekjørere. På avslutningskvelden ble det servert pølser med tilbehør til deltakerne. Gjennom sesongens seks karusellrenn har det totalt deltatt 78 forskjellige, 34 jenter og 44 gutter!
Eldar, Tobias, Johannes, Ivar og Troy har vært trofaste deltakere karusellen, men er også fast med på TFLs ukentlige treninger og flere av dem går også andre skirenn!
Onsdagens yngste deltaker, fire år gamle Andrea på vei mot mål!
Sofie er også med på TFLs skitreninger og er etter det vi forstår en veldig nær slektning av Andrea på bildet over!
Vellykket "Barnas skileker" i skianlegget i dag!
Postet av Tistedalen FL den 11. Feb 2024
«Barnas skileker» ble arrangert i skianlegget i dag med rundt 120 små skiløpere til start! Vi gjengir under det de tilreisende arrangørene Sport-Event A/S har lagt ut på facebook om dagens arrangement, og som medarrangør er vi i TFL veldig glade for at vi har muligheten til å få disse på besøk. Dette er andre året på rad at dette blir arrangert i Tistedalen Skianlegg!
https://www.skileker.no/halden-2024/
1 Kommentar
Status i Tistedalen Skianlegg: Preparert lørdag morgen
Postet av Tistedalen FL den 2. Feb 2024
Det har vært litt rufsete vær med regn, vind og mange varmegrader de siste dagene, men kunstsnøen tåler det meste! Lørdag morgen ble hele løypa i skianlegget preparert for begge stilarter og det burde da bli brukbare forhold i helgen. Til uka kommer kulda tilbake, så det er gode utsikter for fine forhold i anlegget også i ukene som kommer!
TFLs årsmøte på Ertehytta 5. mars!
Postet av Tistedalen FL den 1. Feb 2024
Innkalling til årsmøte i Tistedalen Friluftslag tirsdag 05. MARS 2024.
Styret innkaller herved til årsmøte i Tistedalen Friluftslag.
Årsmøtet avholdes tirsdag 05. mars 2024 klokka 18.30 på Ertehytta.
Saker som et medlem ønsker behandlet på årsmøtet, må sendes styret senest 19 februar til e-post: leder@tfl.no
Det ønskes at skjema for «Skjema, forslag til årsmøte Tistedalen Friluftslag» brukes.
Fullstendig sakliste med alle saksdokumenter vil bli gjort tilgjengelig for medlemmene senest én uke før årsmøtet på hjemmesiden til Tistedalen Friluftslag:
For å ha stemmerett og kunne velges til verv må man ha vært medlem av Tistedalen Friluftslag i minst én måned, fylle minst 15 år i det kalenderåret årsmøtet avholdes.
Alle medlemmer har uansett møterett, talerett og forslagsrett.
Ved spørsmål som gjelder årsmøtet, kan leder Kjell Bernstrøm kontaktes på telefon 91669019 eller e-post:
Velkommen til årsmøte!
Med vennlig hilsen
styret
Langrenn: Åtte fra TFL med på KM i Trøsken! Fredrik ble kretsmester!
Postet av Tistedalen FL den 29. Jan 2024
Hanna Josefina Haldin fikk bronse i sin klasse, J 13.
Søndag 28. januar arrangerte Trøsken IL KM i langrenn, fristil. Det var fellesstart fra klasse 13 år og oppover, mens de yngste hadde enkeltstart. Åtte fra TFL var med, to var med i KM klassene over 13 år, men resten var med i de yngste klassene. Fredrik Signebøen sikret KM gullet i G 16, mens Hanna Josefina Haldin fikk bronse i sin klasse, J 13.
De øvrige seks gikk som nevnt i de yngste klassene hvor det ikke blir registrert tider og plasseringer, men deres innsats i løypa viser at treningen har blitt gjennomført på beste måte gjennom sommeren!
I klassen for de yngste jentene og guttene deltok Frida Elisabeth Haldin, Athene Victoria Stokseth og Eldar Johan Helgerud. I G 9 gikk Tobias Fredrik Haldin, mens Ivar Johannes Helgerud og Troy Victor Stokseth deltok i G 10.
Fredrik Signebøen sikret KM gullet i G 16
Det er preparert i skianlegget mandag kveld!
Postet av Tistedalen FL den 29. Jan 2024
Det er mandag kveld preparert i Tistedalen skianlegg og det er flotte forhold for begge stilarter! Med så varierende vær og temperatur som det er i disse dager er det en utfordring å få til gode forhold til enhver tid!
Telenorkarusellen!
Postet av Tistedalen FL den 15. Jan 2024
Nytt karusellrenn onsdag 7. februar!
Onsdag 10. januar hadde vi gleden av å starte opp årets Telenorkarusell i Tistedalen Skianlegg med 36 deltakere. Onsdagen etter kom det 47, mens det den tredje gangen, i litt ruskete vær, med Holmenkolltåke, kom det 28 stk. Onsdag 31. i enda dårligere vær kom det 21.Totalt har det de fire første gangene vært med 66 forskjellige unge skiløpere.
Vi håper på å fullføre alle seks planlagte renn i år, og vinteren hittil tyder på at det skal vi klare. Hver onsdag frem til og med 14. februar er planen.
Følg med på tfl.no. før neste planlagte dato!
Påmeldingen er fra klokka 17.30 og starten fra klokka 18.00.
Kr. 50,- for hele sesongen og det er luer og diplom til alle.
Åpen kiosk
Vel møtt!
Vellykket oppstart av årets "Telenorkarusell"
Postet av Tistedalen FL den 11. Jan 2024
Telenorkarusellen for 2024 startet opp i Tistedalen Skianlegg onsdag kveld med 40 ivrige unge skiløpere på startstreken. Det var glimrende forhold og minusgradene var heller ikke så mange som det har vært de siste dagene. Værutsiktene framover ser lovende ut, og med mye snø i anlegget, kan det se ut som det denne vinteren kan være mulig å gjennomføre alle planlagte kveldene.
Foto: Kai Roger Ugland
Bålpanne, varm saft, premier og diplomer til deltakerne, pluss åpen kiosk, er tilbudet til de som dukker opp i Tistedalen Skianlegg på onsdagene framover. 14. februar avsluttes det hele.
Det er torsdag kjørt spor fra Ertehytta til Kula. Ertehytta er åpen torsdager og søndager!
Postet av Tistedalen FL den 4. Jan 2024
Det er i dag kjørt spor Ertehytta, Siljedalen til Kula. Det er også preparert i skianlegget i kveld. Lysløypa ble kjørt i går onsdag!
Vi minner også om at Ertehytta er åpen hver torsdag fra kl. 18 til kl. 20, og på søndagene fra kl. 10 til kl. 15
Sondre, Martine og Petter gikk Romjulsrennet på Sjusjøen
Postet av Tistedalen FL den 3. Jan 2024
Sondre Signebøen
30. desember ble det tradisjonelle, 23 km lange, "Romjulsrennet" arrangert på Sjusjøen. Tre lokale løpere var med i dette rennet og TFLs tidligere storløper Petter Stokkeland, som har trappet ned en god del på treningen, gikk på 1,08.02. Med den tiden ble han slått av rennets vinner, langløpskongen Andreas Nygaard, med åtte minutter. Petter representerer nå Bygdøy IL. Sondre Signebøen, junioren som fortsatt går for TFL, fikk tiden 1,14.16. Det ga 10. plass i M17-18. Den tredje lokale utøveren, Martine Eldre Svendsby, Lillehammer SK, fikk 1,19.24 og det holdt til 10. plass i damenes seniorklasse, ti min bak rennets vinner Anikken Gjerde Alnæs.
Martine Eldre Svendsby
